Hamdy El-Gazzar

Ve dnech 2. – 6. 5. 2018 navštíví Prahu egyptský spisovatel Hamdy El-Gazzar. Přijíždí na pozvání mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, který společně s Ústavem Blízkého východu a Afriky UK připravili pro autora program.

• středa 2. 5. 14:00  v C234 – přednáška o současném Egyptě
  • čtvrtek 3. 5. 13:00 v C234 – autor bude hovořit o své literární tvorbě
  • pátek 4. 5. 14:00 v C238 – setkání se studenty a diskuze o moderní egyptské literatuře

Všechna setkání s autorem se uskuteční na FF UK, Celetná 20, v místnostech ÚBVA (2. patro).

Životopis autora

„Vybral jsem si špatnou cestu?“

Hamdy El-Gazzar se narodil roku 1970 v káhirské Gíze. Vystudoval filozofii na Káhirské univerzitě a v hlavním egyptském městě nadále žije a tvoří.

„Nikdy jsem neunikl bezejmenným uličkám a špinavým předměstím, které představují světlo všedního života, včetně psaní románů.“

El-Gazzarovy příběhy jsou nebezpečně lákavé, na jejich okrajích se objevují Sartre a Camus. „Psaní není pouze obrazem toho, čím jsme, ale zároveň obrazem toho, co chceme vidět.“

Viděno z káhirského Náměstí Osvobození „v revoluci není poloviční cesty. Ani cesty zpět. Slyšte: poloviční revoluce znamená, že zemřete. Že zemřou všichni.“

Doba je plná sexu, „který slouží jako divoká bylina k léčbě našich ran a šrámů, našich nemocí, našeho tragického úpadku.“

K El-Gazzarovu dílu patří knihy: Černá magie, Tajná potěšení, Čtyři verše, nejnovější kniha s názvem Ženy byla nominována do užšího výběru francouzského ocenění Les Lorientales.

„Svým psaním nemířím na nikoho určitého. Mířím současně na všechny.“

Ačkoli Hamdy El-Gazzarovi nevyšla v češtině žádná kniha, nenavštěvuje Prahu poprvé.

Úvod > Novinky > Hamdy El-Gazzar